Як повернути внутрішнє відчуття безпеки

Як повернути внутрішнє відчуття безпеки

Сьогодні українці переживають складні та непевні часи війни, тому пошук внутрішнього відчуття безпеки стає одним з першочергових завдань. Серед хаосу розвиток стійкості та пошук способів відновити відчуття безпеки всередині себе стає не лише необхідністю, але й потужним проявом піклування про себе.

 

Що таке внутрішнє відчуття безпеки?    Під час війни концепція внутрішньої безпеки набуває глибокого значення. Внутрішнє відчуття безпеки — це глибоко вкорінений емоційний і психологічний стан, який забезпечує людині глибоке відчуття безпеки, стабільності та благополуччя всередині себе. Він діє як психологічна гавань, дозволяючи людям долати життєві виклики з більшим ступенем стійкості та впевненості у своїх силах. Ця внутрішня стійкість стає особливо важливою під час зовнішніх негараздів, таких як постійні обстріли, окупація, втрати, з яким зараз стикаються багато українців у розпал війни.

 

Компоненти внутрішнього почуття безпеки

 

 1. Емоційна стабільність

    Емоційна стабільність є наріжним каменем внутрішньої безпеки. Це передбачає в першу чергу здатність розпізнавати власні емоції та регулювати їх, протистояти стресу та відновлюватися після труднощів. Ця стабільність плекається завдяки позитивним емоційним переживанням, підтримуючим стосункам і механізмам подолання (копінг-стратегіям).

 1. Передбачуваність і контроль

    Відчуття передбачуваності та контролю над своїм життям значною мірою сприяє внутрішній безпеці. Повсякденна рутина, щоденні звички та ритуали, а також розуміння можливого власного впливу на особисті обставини відіграють ключову роль у формуванні цього аспекту безпеки.

 1. Соціальні зв’язки

    Якість особистих відносин і міцність соціальних зв'язків є невід'ємними складовими внутрішньої безпеки. Відчуття розуміння, підтримки та турботи з боку інших сприяє почуттю причетності та безпеки.

 1. Системи самоідентифікації та переконань

    Чітке розуміння своєї ідентичності, цінностей і переконань формує основу внутрішньої безпеки. Знання себе та узгодження дій з особистими цінностями забезпечує стабільний якір перед лицем зовнішніх викликів.

 

Формування внутрішнього відчуття безпеки

 

Формування внутрішньої безпеки – це складна взаємодія різних факторів, починаючи з раннього дитинства і триваючи протягом усього життя. Цими факторами зазвичай виступають:

 

 1. Досвід ранньої прив’язаності. Якість ранньої прив’язаності, насамперед до батьків або опікунів, закладає основу для розвитку надійної внутрішньої бази. Позитивна та надійна прив’язаність сприяє почуттю довіри та безпеки.
 2. Життєвий досвід. Позитивний життєвий досвід, такий як особисті досягнення, позитивні стосунки з близькими людьми та моменти радості, сприяє розвитку та зміцненню внутрішньої безпеки. І навпаки, несприятливий досвід може поставити під сумнів, а часом і підірвати цю основу.
 3. Механізми подолання (копінг-стратегії). Уміння справлятися зі стресом і негараздами має вирішальне значення. Здорові механізми подолання складних життєвих ситуацій, отримані через досвід і спостереження, підвищують стійкість і сприяють міцному внутрішньому відчуттю безпеки.
 4. Соціальне середовище. Суспільний і культурний контекст також відіграє значну роль. Спільноти підтримки, суспільні норми та почуття причетності сприяють загальному відчуттю безпеки людини.

 

Вплив на формування

 1. Сімейна динаміка. Сімейне оточення, включаючи батьківські стосунки та стилі виховання, значною мірою впливає на розвиток внутрішньої безпеки.
 2. Культурні та суспільні фактори. Культурні цінності, суспільні норми та переважаючі політичні та економічні умови можуть впливати на колективне відчуття безпеки в громаді, і персональне відчуття зокрема.
 3. Особистий досвід. Позитивний досвід справляння з труднощами, досягнення у різних сферах, особливо соціального, життя та подолання викликів сприяють позитивно, тоді як травматичні події та невирішені проблеми можуть створювати проблеми для відчуття внутрішньої безпеки.
 4. Освітнє та громадське оточення. Навчання, участь у громадських ініціативах та широке соціальне середовище також відіграють важливу роль у формуванні відчуття безпеки, створюючи новий досвід (позитивний чи негативний).

 

Розуміння тонкощів внутрішньої безпеки має вагоме значення для тих, хто болісно переживає складні часи, особливо під час війни.

 

Як зрозуміти, що внутрішнє почуття безпеки порушено?

    Ознаки порушеного внутрішнього почуття безпеки можуть проявлятися різними способами, включаючи підвищену тривожність, постійний страх, труднощі з концентрацією уваги та порушення режиму сну, проблеми у спілкуванні з оточуючими, постійні негативні думки, що заважають жити. Звернення уваги на ці емоційні та фізичні сигнали має важливе значення для розпізнавання впливу зовнішніх факторів стресу на ваше самопочуття.

 

Практичні рекомендації для повернення внутрішнього відчуття безпеки

 • Створіть собі власну рутину

    Створіть розпорядок дня, який забезпечує структурованість і передбачуваність. Наявність встановленого розкладу може сприяти відчуттю порядку та стабільності, а також зменшить прояви безпричинної тривожності та розгубленості.

 • Тримайте зв'язок з близькими

    Розвивайте зв’язки з друзями, родиною або групами підтримки. Спільний досвід і взаємна підтримка можуть полегшити відчуття ізоляції та зміцнити вашу емоційну стійкість.

 • Практикуйте усвідомленість

    У цьому вам можуть допомогти техніки усвідомленості, такі як медитація або глибокі дихальні вправи. Ці практики можуть допомогти вам закріпитися в теперішньому моменті та зменшити вплив стресу на організм.

 • Обмежте доступ до тривожної інформації

    Хоча бути в курсі подій в країні є важливим, але спробуйте обмежити доступ до тривожних новин і зображень. Важливі новини ви все одно дізнаєтеся від близьких, друзів чи навіть сусідів. Встановіть певний час для перегляду новин (наприклад, вранці і ввечері по 10 хвилин), щоб запобігти надмірній тривозі.

 • Зверніться за професійною допомогою

    Подумайте про те, щоб звернутися за порадою до спеціалістів із психічного здоров’я і\або травма-терапевтів. Вони можуть надати вам індивідуальні стратегії, які допоможуть впоратися з емоційним впливом війни.

 

Перед обличчям війни відновлення внутрішнього почуття безпеки — це та ще задача із зірочкою, але вона може стати рушійною силою у побудові міцного фундаменту під ногами. Розуміючи основи вашої внутрішньої безпеки, розпізнаючи, коли вона скомпрометована, і впроваджуючи практичні стратегії, ви можете почати відновлювати стійкість, необхідну для навігації в ці складні часи. Пам’ятайте, що турбота про своє ментальне здоров’я – це не розкіш, а життєва необхідність, і, ставлячи на перше місце власне благополуччя, ви сприяєте також зміцненню колективного духу, який зберігається навіть у труднощах.

 

Автор - Надія Литвиненко, психологиня порталу Help 24.