Сьогодні ми переживаємо стрес, оскільки тривале перебування в темряві підвищує рівень тривожності. Крім того, віялові відключення електроенергії можуть суттєво впливати на режим дня та якість сну. Наприклад, ви можете страждати від безсоння або частіше бачити нічні жахи.
Страх темряви супроводжується відчуттям сильного хвилювання і дискомфорту, що виникає в темний час доби або за відсутності освітлення. Людина, що страждає від страху, відчуває жах і паніку, а часом тікає або кличе на допомогу. Напади, що виникають в темряві, мають наступні симптоми:
- Стрибкоподібна зміна артеріального тиску.
- Збільшення частоти серцевих ритмів.
- Різкий головний біль.
- Спазми в епігастральній ділянці.
- Пітливість або лихоманка.
- Тремор кінцівок, захриплість, заїкання.
- М’язова слабкість.
- Почуття пригніченості.
- Емоційна лабільність або навпаки збудливість.
- Кошмари.
Як впоратися зі страхом темряви під час блекауту?
- Здоровий сон. Намагайтеся нормалізувати режим сну та відпочинку. Спробуйте розробити новий режим дня, зважаючи на відключення електроенергії. Розуміння розпорядку та послідовності своїх дій в разі тривалої відсутності світла може зменшити рівень тривоги.
- Перемикання. Перед сном важливо відволіктися на щось позитивне: фільм, розмову з другом, читання тощо.
- Безпека. Ваш будинок – ваша фортеця, де немає місця страхам. Це безпечне місце. Повісьте замки на вікна, закрийте штори, покладіть поруч ту річ, за допомогою якої (на ваш погляд) можна себе захистити.
- Дихальні вправи також допоможуть впоратися зі стресом.
- Компанія. Намагайтеся не залишатися впродовж тривалого часу без освітлення наодинці.
- Радикальний метод – поглянути своєму страху в очі. Ви боїтеся, що під диваном в темряві щось ховається – зберіть всю волю в кулак і загляньте під нього.
Пам’ятайте, що відключення світла – це тимчасова незручність, тому варто на цей період спланувати всій графік та створити безпечні умови для емоційного стану.
Турбуйтеся про себе та своїх близьких. Бережіть свій психічний стан та будьте здорові.
Автор Лейла Гасанова, психолог
Джерело Одеський ЦГЗ