Нові дослідження показують, що включення до раціону більшої кількості ферментованих продуктів може позитивно вплинути на когнітивні функції та психічне благополуччя. Це пояснюється впливом ферментованих продуктів на вісь мікробіота кишківника - мозок, яка відіграє важливу роль у різних функціях мозку, таких як пам'ять, пізнання, тривожність і депресія.
Види ферментованих продуктів:
Прикладами ферментованих продуктів є кімчі, квашена капуста, кефір, місо, йогурт. Ці продукти відомі високим вмістом пребіотиків і пробіотиків, які сприяють виробленню речовин, що впливають на рівень гормонів, таких як грелін, нейропептид-Y, глюкагоноподібний пептид-1 (GLP-1) і серотонін.
Зв'язок між кишківником і мозком:
Кишківник і мозок пов'язані між собою різними шляхами, що включають нерви та кровообіг. Мікроби в кишківнику можуть виробляти речовини, які потрапляють у кров і впливають на мозок, а хімічні сигнали з мозку можуть впливати на мікробіом кишківника.
Ферментовані продукти містять біоактивні речовини, як-от поліфеноли та харчові волокна, а також корисні бактерії (пробіотики) та їхні метаболіти (постбіотики). Ці компоненти сприяють оздоровленню мікробіома кишківника й активізують мозкові шляхи, що в кінцевому підсумку впливає на психічне здоров'я.
Незважаючи на наявність доказів, що підтверджують зв'язок між кишківником і мозком, необхідні додаткові дослідження. Обмеження нинішніх включають в себе концентрацію уваги на окремих бактеріях, неможливість врахування індивідуальних чинників, а також регіональні відмінності у виробництві та споживанні ферментованих продуктів. Однак наявні дані свідчать про те, що включення в раціон більшої кількості ферментованих продуктів потенційно може поліпшити психічне здоров'я.
Якщо вам або вашим близьким потрібна кваліфікована допомога та психологічна підтримка - не відкладайте звернення до фахівців Help24. Записатися на безкоштовну консультацію ви можете в будь-який зручний для себе час.