Проблеми зі сном у споживачів ін'єкційних наркотиків

Проблеми зі сном у споживачів ін'єкційних наркотиків

Ускладнення із засинанням чи повна відсутність сну протягом тривалого часу – це проблеми, з якими знайомі практично всі споживачі ін'єкційних наркотиків (СІН). Деякі з них відносяться до цього, як до обов’язкової плати за той «кайф», який вони отримували від наркотичної речовини, інші роблять все можливе, щоб повернути нормальний сон, звертаючись до наркологів, психотерапевтів та інших медичних працівників, які займаються лікуванням даної хвороби. На жаль, серед тих хто давав клятву Гіппократа, не рідко можна зустріти «спеціалістів», які презирливо відносяться до СІН, а деякі з них взагалі відмовляються надавати медичну допомогу наркозалежним! В результаті, СІН відмовляються від допомоги професіоналів та самотужки намагаються вирішити свої проблеми, що часто призводить до негативних наслідків.
Спеціалісти порталу безкоштовних онлайн послуг Help24, добре розуміють, що наркоманія – це хвороба! Жоден із споживачів ін’єкційних наркотиків не заслуговує на стигму, переслідування чи агресію!
Сьогодні лікар-нарколог Олександр Володимирович Мережко відповість на питання наркозалежних, які мають проблеми із засинанням чи з відсутністю сну протягом тривалого часу.

Перше питання, яке хвилює практично кожного споживача наркотичних речовин. До кого можна звернутися зі своєю проблемою, якщо нарколог дає тільки одну рекомендацію – кидай наркотики і сон повернеться!
Якщо такий «колега», дає такі рекомендації, то звернуться до більш компетентного лікаря-нарколога, або лікаря психіатра, які надасть висококваліфіковану допомогу, тому що наркотична залежність це – не лише залежність від наркотика, а ще симптомокомплекс розладів куди і входить безсоння.

Чи існують якісь загальні рекомендації для всіх наркозалежних, які допоможуть в боротьбі з даною хворобою?
Ні, кожен пацієнт потребує індивідуального підходу до лікування.

Для наркозалежних, що отримують замісну підтримувальну терапію, вирішення проблем зі сном ускладнюють багато чисельні «табу» в плані вибору снодійних ліків. Наприклад, всім відомий димедрол, який уже півстоліття використовується, як снодійне, може стати причиною виключення з програми. Що ви можете порадити цій категорії СІН?
Як мені відомо пацієнти ЗПТ, використовують димедрол не для лікування сну, а для посилення дії метадону, тому вирішення цього питання правильно підібрана доза метадону, а для лікування безсоння можна призначати наприклад левану, але під наглядом лікаря.

Споживачі наркотичних речовин, які знаходяться в стійкій ремісії (рік-два чи, навіть, більше), але страждають від безсоння, часто бояться приймати сильнодіючі препарати. Наскільки, це виправдано? Чи може той же зопіклон чи левана стати причиною зриву та повернення до споживання психоактивних препаратів?
Це дійсно так, таким пацієнтам не в якому випадку неможна самостійно лікувати безсоння, це може додатково викликати залежність від снодійних препаратів, тому краще звернуться до лікаря – нарколога або лікаря психіатра для кваліфікованого підходу до лікування безсоння у наркозалежних.

Спорт і фізичне навантаження допомагають здоровим людям частково вирішити проблеми зі сном, а чи можна СІН боротися таким чином з даною хворобою?
Так звісно можна.

Сервіс Help24 (https://help24.org.ua/uk/) надає безкоштовні консультації всім, хто має проблеми із здоров’ям. До якого спеціаліста ви порадите звертатися СІН за допомогою на даному ресурсі (напряму до лікаря звертатися, чи пояснювати адміністратору суть своєї проблеми і т.д.)?
Звертатися до лікаря-нарколога або лікаря-психіатра, коли виникають питання щодо подолання залежності, або інших симптомі (у тому числі безсоння), буде надана кваліфікована допомога спеціалістами та не пояснюючи адміністратору причину звернення.

Дякую за змістовне та цікаве інтерв’ю! Бажаю мирного неба, міцного здоров’я та професійних успіхів!

Автор Віктор Желєзняк